Charakteristika makulární degenerace

Charakteristika makulární degenerace

Věkem podmíněná makulární degenerace (VPMD) je charakterizována:

  • horší ostrostí zraku (metamorfóza) kvůli usazeninám (drúzy)
  • rozlišujeme mezi suchou a vlhkou formou průběhu

1. Suchá forma

Suchá VPMD je častější, vyskytuje se u 80 až 85 procent pacientů nemocných věkem podmíněnou makulární degenerací. Jelikož ve stáří ochabují regulační schopnosti vegetativního nervstva jako nadřazené řídicí a regulační centrály, neprobíhají již matabolické a regenerační procesy optimálně a tělo již nezvládá samo napravovat narůstající počet poškozených buněk. Dochází tak postupem let ke ztrátě funkčnosti a k poškození buněk sítnice (retiny) oka, které jsou citlivé na světlo. Zhoršení zraku tak probíhá pomalu, přičemž zůstává dlouho zachována schopnost číst.

2. Vlhká forma

S 15 až 20 procenty je vlhká forma makulární degenerace vzácnější, ale její průběh je výrazně rychlejší. Příčinou je prorůstání novotvořených cév pod sítnici, resp. do ní, kterou do míry odpovídající danému stadiu odchlipují. Lékaři proto hovoří také o „neovaskulární VPMD“. Tyto cévy začínají být za určitých podmínek propustné, takže do sítnice prosakuje krev a tekutina, které smyslové buňky poškozují. U této formy může dojít v poměrně krátké době k výrazné ztrátě zraku.

Možné symptomy VPMD:

  • snižování ostrosti zraku a tím i schopnosti číst, především ve fixované oblasti
  • snižování vjemu kontrastů, fixovaná oblast se jeví jako šedivý flek
  • zhoršování barevného vidění
  • horší přizpůsobivost na změnu světla (adaptace)
  • zvýšení citlivosti na oslnění
  • centrální výpadky zorného pole
  • zkreslené vidění (rovné linie se jeví jako křivé/prohnuté)

Oko je jedním z orgánů v lidském těle s nejvyšší spotřebou energie a kyslíku na jednu buňku. Kde je zapotřebí hodně energie (buněčná molekula ATP umožňující uchování energie), je samozřejmě také obzvláště vysoká spotřeba kyslíku a živin. Kde dochází k využití velkého množství kyslíku na uvolnění energie, vzniká automaticky také větší množství agresivních kyslíkových radikálů, tzv. volných radikálů. Dokud je tvorba volných radikálů v rovnováze s neutralizací pomocí antioxidativních látek, je vše v pořádku. Jakmile však vznikne více volných radikálů, než je tělo samo schopno zneškodnit, dochází k poškození citlivých struktur mitochondrií, membrán, buněk, speciálně retinálních a makulárních buněk a nakonec i celého oka.

ke stažení kompendium v pdf

rychlý kontakt

+420 607 770 726
sarka.jaspert@icloud.com

Ukázka použití

náhodný produkt


AIRNERGY AvantGarde 24 Carat

kontakt

Airnergy PLUS TRADE s.r.o.
výhradní dodavatel pro Českou a Slovenskou republiku.
Šárka Jaspert
+420 607 770 726
+49 172 820 430 8

certifikáty a ocenění

made in germany 12years london2012 eurocat ipo eurocat iso eurocat iso
senses2012 eurocat iso eurocat iso eurocat iso eurocat iso eurocat iso